OSN-SAbstraktOSN-E

Stanovení koncentrace lithného kationtu v neředěném séru (plazmě) a v plazmě elektrochemicky pomocí iontově selektivní elektrody (ISE) na analyzátor Cobas Integra 400 plus.

 

OSN-SSeznam souvisejících dokumentů a textůOSN-E

 

OSN-SKódy a názvy v různých klasifikačních systémechOSN-E

Li+, lithný kation, sodík. lithium

Kód LIRS: 309

Seznam zdravotních výkonů: 99149

 

OSN-SPrincipOSN-E

Koncentrace lithia v séru  stanoví elektrochemicky podle Nernstovy rovnice.

 

 E= EO + S * log Ci ,

 

Kde E je rozdíl potenciálu mezi měrnou a referenční elektrodou EO je standardní potenciál, S je směrnice elektrody, Ci koncentrace měřeného iontu ve vzorku. Výpočet koncentrace je prováděn pomocí faktoru Sol1F a S –směrnice elektrody. Pro měření E se používá iontově selektivní elektrody (ISE).

Metoda stanovení Na+ iontově selektivní elektrodou využívá membránový potenciál, který se tvoří na rozhraní roztoků s rozdílnými koncentracemi iontu. Podle Nernstovy rovnice závisí tento potenciál na aktivitě iontů na obou stranách membrány. Matematické rovnice popisují také chování iontů v roztoku a vztah aktivity iontů k jejich koncentraci, zahrnují i iontové síly v plné krvi, plazmě a séru. Výsledná rovnice koreluje všechny jevy s naměřeným rozdílem potenciálů mezi vzorkem a standardním roztokem na referenční elektrodě. Tato logaritmická rovnice je zpracována počítačem v přístroji a její řešení udává koncentraci sodíku v mmol/l

 

OSN-SDefinice a terminologieOSN-E

Rutinní  metoda, provádí se na analyzátoru Cobas Integra 400 plus  v neředěním vzorku.

 

OSN-SMísto provádění postupuOSN-E

Oddělení klinické biochemie Psychiatrické léčebny v Opavě, Olomoucká 88, 746 01 Opava 

OSN-SBezpečnostní aspektyOSN-E

Je nutné dodržovat obecné zásady bezpečnosti práce podle ČSN 01 8003, ale i zásady práce s biologickým materiálem, který může být zdrojem přenosu některých infekcí. Zejména je třeba zachovávat pravidla osobní hygieny, používat osobní ochranné pracovní prostředky (oděv, obuv a podobně), při práci nejíst, nepít a nekouřit. Po práci a před jídlem omýt pokožku především rukou teplou vodou a mýdlem a ošetřit vhodným reparačním krémem (viz zásady bezpečnosti práce). Při zasažení očí vymývat velkým množstvím vlažné vody nejméně 15 minut. Při zasažení oděvu a kůže odložit veškeré kontaminované oblečení. Okamžitě kůži omýt velkým množstvím pokud možno vlažné vody popř. mýdlem nebo jiným vhodným mycím prostředkem. Po umytí ošetřit vhodným reparačním krémem. Při náhodném požití vypláchnout ústa, dát vypít asi 1/2 litru vody a vyhledat lékařskou pomoc.

 

OSN-STeorie, použití, preanalytické požadavkyOSN-E

Lithium je používáno při léčení  manio-deprasívních poruch.Lithium je úplně absorbováno v gastrointestinámlním traktu a vrchol koncentrace nastává po dvou až čtyřech hodinách po orálním užití dávky. Vylučováno je především ledvinami. Koncentrace lithia je stanovována při sledovávání spolupráce pacienta a kvůli vyloučení riziko intoxikace

Analytická proveditelnost:

-               měřící rozsah: 0,1 – 4,0 mmol/l.

-              časová dostupnost výsledku výsledky jsou k dispozici 2 hodiny od přijetí materiálu,

-               ekonomické náklady:

-               po zavedení metody do rutinního provozu provádí stanovení kvalifikovaný laborant

-               požadavky na spolehlivost měřicího systému:

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Mez stanovitelnosti                             4,0 mmol/l

Mez detekce                                          0,1 mmol/l

Diskriminační mez

Analytická citlivost

Specifita Interference                                                 

 

Hemolýza                                                                       Vyhýbat se používání hemolytických vzorků.

                                                                            Hodnoty hemoglobinu do testované výše 10 g/l by neměly mít vliv.

Ikterus                                                                            Žádná významná interference 

                        Lipemie                                                       Žádná významná interference

Léčiva                                                                             K paletě  testovaných léků přibyla i kys. salicylová a bez signifikantního vlivu.

                                                                           

 

Analytická spolehlivost          

Koncentrace vzorků mezi 0,25 – 1,9 mmol/l.

                                                               

Alternativní systém

Metoda                                  Koulometricky

Počet vzorků                                   244

Korelační koeficient (r )                        0,964

                                       (rs)                     0,936

Lineární regrese             y=0,98x – 0,10 mmol/l

Passing Bablok                              y=1,06x – 0,16 mmol/l                  

 

Biologický rozptyl

-          -          intraindividuální:

            -          interindividuální:

Zpětná výtěžnost

 

OSN-SOdběr materiáluOSN-E

Stanovení se provádí v nehemolytickém séru nebo plazmě.Speciální příprava pacienta ani dieta není nutná, pro obvyklé vyšetřování je vhodný odběr ráno, na lačno. Odběr se provádí ze žíly, za použití soupravy Greiner.

 

Odběr, příprava a uchování  vzorků

Pro stanovení sodíku je vhodným vzorkem sérum.

Pro přípravu plazmy je vhodný jen heparin lithný nebo amonný. Při použití heparinu je důležité dodržet správné naplnění zkumavky. Menší množství odebrané krve, než je vhodné pro daný typ zkumavky, vede k malému, ale prokazatelnému, podhodnocení koncentrace sodíku při měření iontově selektivními elektrodami.

Vzorky se mají neprodleně oddělit od krevní sraženiny. Vzorky s velkou lipemií je nutné vyčeřit ultracentrifugací nebo ultrafiltrací.

 

                        Poznámka

Zkumavky se separačním gelem mohou být používány pro odběry, ale při dodržování návodu výrobce. Zachovat optimální promíchání, dobu srážení a minimální výšku hladiny odebrané krve (cca 1 cm ) nad separačním gelem. V případě, že jsou používány sekundární zkumavky, dodržovat pravidla a čas centrifugace. Je nezbytné se vyvarovat kontaktu pipetovací jehly nebo hadiček ISE modulu se separačním gelem.

 

Stabilita elektrolytů ve vzorcích (sérum nebo plazma) uchovávaných v uzavřených nádobkách:

 

                          15 – 25°C         4°C                   -20°C

Lithium                1 den             7 dnů                  stabilní

 

OSN-SManipulace s materiálemOSN-E

Podle běžných zásad práce s biologickým infekčním materiálem.

 

OSN-SPřístroje a pomůckyOSN-E

Analyzátor Cobas Integra 400 plus - ISE modul

 

OSN-SReagencieOSN-E

Použití                 ISE solution 1,2,a  ISE Calibrators Indirect/Urine jsou určeny pro in vitro kalibraci a nastavení ISE jednotky analyzátoru COBAS®INTEGRA 400 plus je určen pro kvantitativní stanovení sodíku, draslíku a chloridů.

 

Aktivní složky             ISE Solution 1                                       0,3 mmol/l

                                      ISE Solution 2                                   0,3 mmol/l   

             ISE Solution 3                                       1,4 mmol/l

             ISE Calibrator Indirect/Urine                               0,05 mmol/l

 

Spotřební materiál

Nádobky typu Eppendorf

 

Kalibrace

ISE kalibrátory,ISE solution 1,2 a ISE Calibrators Indirect/Urine jsou určeny pro in vitro kalibraci a nastavení ISE jednotky analyzátoru COBAS®INTEGRA 400, je určen pro kvantitativní stanovení sodíku.

 

Vlastní kalibrace je dvoubodová a je pro celou jednotku ISE jednotná. Následuje výpočet směrnice a Sol 1F. Akceptovaná je kalibrace s těmito hodnotami:

 

Typ                         Rozsah testu                 

                                (mmol/l)                 

Na+                         0,1 – 4,0                

 

Kalibrační interval je co pět hodin (hlavní kalibrace)a jednobodová kalibrace po každém vzorku .

 

OSN-SPracovní postupOSN-E

ISE modul je součásti analyzátoru Cobas Integra 400 plus a před zahájením provozu ISE modulu je nutno provést kontrolu stavu roztoků. Všechny úkony okolo kalibrace (deproteinace, kondice, aktivace kalibrace a kontrolu kalibrace) provádí analyzátor automaticky.

 

OSN-SDokumentace, zpracování a hodnocení datOSN-E

Celková koncentrace se zjistí výpočtem podle optimální kalibrační křivky pomocí software analyzátoru. Dále jsou přeneseny do LIRSu a následně vytisknuty na žádanku pro pacienta.

 

OSN-SZpůsob vydávání výsledkůOSN-E

Hodnoty se udávají na jedno desetinné místo, v mmol/l, po kontrole na oddělení. Výsledky se vydávají v elektronické  formě, pro terénní lékaře v papírové formě, statimové výsledky rovněž elektronicky i telefonicky.

 

OSN-SŘízení kvalityOSN-E

Jako kontrolní materiál se používají Precinorm U a Precipath U, fy ROCHE, lyofilizovaná kontrolní séra na základě bovinního albuminu s koncentracemi složek a aktivitami v normálním rozmezí nebo s patologickými hodnotami (Precipath U). Připravují se dokonalým rozpuštěním obsahu lahvičky v 5 ml redestilované vody za pomalého kroužení. Po 30 minutách jsou připravena k použití. Používají se stejným způsobem jako vzorek, exspirace je udána na každém balení, po rozpuštění jsou stabilní nejméně 12 hodin při +25 °C, 5 dnů při 4 °C, 1 měsíc při - 20 °C, pokud je kontrolní sérum zmraženo po částech okamžitě po rekonstituci. Do měření se zařazuje každý den ráno. Kontroly správnosti vyhodnocuje provozní chemik pomocí Westgardových pravidel, který v případě nevyhovující kvality podniká určitá opatření: výměnu reagencií, novou kalibraci a následnou kontrolu správnosti, kontrolu dávkovacího zařízení analyzátoru atd. Výsledky kontrol jsou průběžně ukládány do paměti analyzátoru, ranní kontroly jsou vytištěny a ukládají se do desek "Kontrola metod". Externí kontrola kvality v rámci České republiky je organizována SEKK, laboratoř se jí účastní 2-krát až 4-krát do roka.

 

OSN-SKlinické údajeOSN-E

 

Referenční hodnoty:

 

Sodný kationt (mmol/l) :         

 

ISE   direct sérum*                0,6 – 0,2 mmol/l

       plazma*       10,6 – 1,2 mmol/l

 

toxická koncentrace >2,0 mmol/l

koncentrace Lithia přesahující 1,5 mmol/l ve vzorku odebraném 12 hod. po podání znamená zvýšené riziko toxicity.

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SJiné související informaceOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Pracovní manuál pro přístroj Cobas Integra 400 plus

Masopust, J.: Požadování a hodnocení biochemických vyšetření, Avicenum, 1990

Dzúrik, R. a kol.: Štandardná klinickobiochemická diagnostika, Osveta, 1996

Hořejší, J. a kol.: Základy klinické biochemie ve vnitřním lékařství, Avicenum, 1989

Burtis, C.A., Ashwood, E.R.: Tietz Textbook of Clinical Chemistry, 2.vyd., USA, 1994

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SStručný popis postupuOSN-E

 

Obsluha provede kontrolu reagencií, kalibraci metod a následnou kontrolu metod (kontrolu provádí vysokoškolský určený pracovník). Analyzovaný materiál  se umístí do určených stojánků buď pomocí čárových kódů přímo vytištěných pro daný materiál nebo při plánovacím způsobu do předem připravených zkumavek označených čárovým kódem. Požadavky analýz se předají do Cobas Integra on-line z počítače a po provedení analýzy se převedou elektronicky zpět.Tyto výsledky jsou uchovávány v systému LIRS.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

 

OSN-SDoporučení, recenze, schváleníOSN-E

Autor a spoluautoři: RNDr. František Hiemer

Recenze:

Vyjádření: firma ROCHE potvrzuje správnost SOP vytvořených pro analyzátor COBAS INTEGRA

Revize: